Kdo je připraven, není překvapen!

Jak přežít blackout?

Na jednoduchou otázku „Jak přežít blackout?“ není odpověď vůbec jednoduchá. Nejprve je nutné vědět, že se skutečně jedná o blackout. Podrobněji v článku Co je blackout?

Hrozby blackoutu

Jaké nebezpečí vlastně hrozí, když nastane blackout? Škála je opravdu široká. To nejmenší nebezpečí je mírný nekomfort. Na WC nepůjde spláchnout, nebude fungovat internet, potraviny v mrazáku se rozmrazí a zkazí. Vlastně žádné velké drama.

Blackout může ale také znamenat skutečné ohrožení vašeho života a životů celé vaší rodiny. V tom nejhorším scénáři můžete dokonce bojovat o vlastní život se zbraní v ruce. Blackout je tedy schopen přinést hrozby na škále od mírného nepohodlí až po boj o záchranu vlastního života.

Co nebude fungovat

Pro lepší představu o tom, jak vypadá svět při blackoutu, se podívejte na článek Co nebude fungovat?

Dům a byt

První zásadní rozdíl je, jestli se chystáte přečkat blackout v bytě nebo v rodinném domě. Rovnou si řekněme, že byt je ta vůbec nejhorší varianta. Nepoteče voda. Spláchnete pouze jednou a pak už ne. Pobyt v bytě se při blackoutu začne stávat rychle nekomfortním. Pokud existuje předpoklad, že by blackout měl trvat déle než 48 hodin (dva dny), nečekejte a rovnou se z bytu vydejte na svou chatu nebo jinam k přátelům do domu. Ideálně mimo město.

Rodinný dům poskytuje více možností, jak blackout přečkat. Možná máte vlastní studnu a tedy zdroj vody. Dům můžete nouzově napojit na elektrický agregát a nejdůležitější elektrické spotřebiče v domě udržet napájené. Naftová, benzinová nebo plynová elektrocentrála může stát venku na zahradě a nesmrdět v obytných prostorech. To se v bytě bez balkonu bude dělat těžko. Možná máte na domě fotovoltaické panely a budete do značné míry plně soběstační.

Město a vesnice

Pokud by měl blackout trvat déle než přibližně týden, existují odborné studie, které varují, že dojde k rozpadu právní společnosti a nárůstu násilí. Bezpečností složky nebudou schopny zajistit pořádek v ulicích a vaši bezpečnost. V takovém případě je lepší opustit město. Malé vesničky, kde se sousedé navzájem znají, budou mnohem bezpečnějším útočištěm než velká města s anonymními obyvateli.

Voda

Blackout je stav, kdy nejde elektrická energie. Vaše obydlí bude bez proudu. Pro někoho může být tedy překvapením, že zde řešíme vodu. Přitom voda bude to nejzásadnější. Jakmile dojde k blackoutu, doma vám přestane téct voda. Pokud jste napojeni na veřejný vodovod, chod tohoto vodovodu je závislý na elektrických čerpadlech. Pokud máte vlastní studnu, ze které berete vodu pro svůj dům, s největší pravděpodobností ji čerpáte pomocí elektrického „dárlingu“. Při úvahách o blackoutu je tedy důležité myslet především na zajištění pitné i užitkové vody.

Teplo

Je pravděpodobné, že k blackoutu dojde spíše v zimě. V takovém případě přestanou fungovat elektrické zdroje tepla. Nicméně většina plynových kotlů potřebuje pro svůj chod také elektřinu a nebudou tedy fungovat. Podobně jsou na tom systémy ústředního vytápění, kde oběh teplé vody zajišťují elektrická čerpadla. Nejspolehlivějším zdrojem vytápění tak budou krby a klasická kamna na dřevo nebo uhlí. Funkční samozřejmě zůstanou i fotovoltaické panely, pokud je na domě máte.

V krizové situaci není nutné vytápět celý dům. Život v domě se může semknout například kolem krbu v obýváku. Ze stylového a romantického doplňku domu se v době blackoutu stane hlavní zdroj tepla. Nezapomeňte, že ve stoupačkách zůstane voda, proto by měl být celý dům temperován alespoň na 5 °C, aby nedošlo v důsledku mrazu k poškození potrubí.

Vaření

Máte-li pouze elektrický sporák, pořiďte si jako zálohu malý plynový nebo benzínový vařič. Pro vaření v menším rozsahu postačí malé turistické vařiče. Pro větší komfort nebo vaření většího objemu vody/jídla zvolte například plynový dvouplotýnkový vařič a k němu do zásoby větší plynovou bombu. Vařit lze i na otevřeném ohni nebo na klasických kamnech, je to ale méně praktické a méně pohodlné.

Světlo

Osvětlení je vlastně tím nejmenším problémem. Mějte doma několik kapesních svítilen na baterie a zásobu baterií. Vhodné jsou čelovky, protože při jejich použití vám zůstanou volné ruce. Levným a dobře dostupným osvětlením jsou svíčky. Můžete si pořídit petrolejové nebo plynové lampy. Nezapomeňte na sirky a zapalovače, bez nich si svíčku nebo petrolejku nezapálíte.

Spojení, komunikace, informace

Mobilní telefony se rychle vybijí. A i kdyby ne, mobilní síť přestane fungovat za pár hodin. Přestane fungovat internet. Připravte si rádio na baterie a na známých frekvencích ČRo pravidelně kontrolujte, zda naladíte vysílání a jaké jsou aktuální informace ohledně blackoutu. Můžete si pořídit vysílačky pro civilní pásmo a komunikovat s podobně vybavenými sousedy v okolí.

Bezpečnost, alarmy, elektrické zámky

Přestanou fungovat elektrické vstupní systémy na čipy. Neotevřou se elektrickým motorem poháněná vrata od garáže. Zajistěte si už nyní u všech takovýchto systémů možnost jejich náhradního ručního ovládání. Případně si u svého domu nainstalujte přípojku pro nouzovou elektrocentrálu. Vice v článku Přípojka pro dům.

Doprava

Vlaky, tramvaje a metro se zastaví jako první. Při déle trvajícím blackoutu nakonec přestanou jezdit i autobusy a městská hromadná doprava. Vaše auto dojede jen tam, kam mu bude stačit palivo v nádrži. U čerpacích stanic budou fronty. Nakonec nepůjde natankovat ani u nich, protože i čerpací stanice jsou závislé na elektrické energii. Udržujte své auto pokud možno s plnou nádrží. Pár kanystrů pohonných hmot uskladněných v garáži se neztratí. A v případě nutnosti bude kolo fungovat vždycky.

Evakuační zavazadlo

Co si připravit pro případné rychlé nouzové opuštění domova?

Domácí zvířata

V přírodě si zvířata poradí i bez proudu. Na své domácí mazlíčky ale musíte pamatovat. Zvířata potřebují stejně jako lidé zajistit vodu, potravu a teplo. Více o tématu v odkazech v článku evakuační zavazadlo. Nepodceňujte ani možnost, že se domácí mazlíček může změnit ve zdroj potravy pro vás a vaší rodinu.

Speciální zařízení

Pokud máte například člena domácnosti napojeného na nějaký podpůrný lékařský přístroj a je na takovémto přístroji závislý, rozhodně řešte s dostatečným předstihem případnou zálohu napájení například formou malé elektrocentrály.

Mimořádná situace

Opravdu masivní dlouhodobý blackout představuje obrovské nebezpečí. Nastane při něm částečný rozpad společnosti a značný rozpad právního státu. Pokud se chcete připravit i na takový scénář, zvažte například pořízení zbrojního průkazu a nákup zbraně. Na přežití při takto masivní změně společenského řádu se specializují jiné weby. Proto zde do tohoto tématu nebudeme podrobněji zabíhat. Téma přesahuje blackout a jedná se spíše obecně o téma přežití v mimořádné situaci. Určitě si přečtěte i náš článek Platební prostředky.

Co je blackout?

Co je blackout?

Blackout, česky bezproudí, je masivní výpadek dodávek elektrického proudu. Ne každý výpadek je ale zároveň blackout.

číst více
Platební prostředky

Platební prostředky

Krizové situace ukazují, že když zmizí důvěra v peníze ze formě „papírků“, začnou se jako platidlo používat předměty, které v sobě mají skutečnou hodnotu.

číst více