Přípojka pro dům
Naprostá většina domů a bytů v České republice nejsou projektovány s předpokladem, že přijde blackout. Tento článek se bude týkat především bydlení v domě. Může být ale částečně využitelný i pro byty. Budeme předpokládat, že svou nemovitost nechcete opustit a chcete v ní blackout přečkat. To se v bytech obecně nedoporučuje.
Kritická infrastruktura
Nejprve se zamyslete nad tím, co nebude fungovat v případě blackoutu. Z toto pak vychází další krok. Co chcete, aby vám při blackoutu fungovalo? Bavíme se o blackoutu v jeho pravém slova smyslu, ne o krátkodobém výpadku proudu. Podrobě v článku Co je blackout. Takový výpadek se netýká jen vás. Zasáhne rozsáhlé území. Nepočítejte tedy například s tím, že převezete obsah svého mrazáku ke kamarádovi na druhém konci města. Jemu také nepůjde proud. Nicméně zde popsané řešení je samozřejmě využitelné i pro krátkodobé výpadky proudu.
Je třeba zajistit vlastní náhradní zdroj elektrické energie. Pokud je vaše nemovitost vybavena například fotovoltaickými panely, máte nejspíš vyhráno a nemusíte toho více řešit. Ostatní budou potřebovat nějaký jiný náhradní/dočasný zdroj elektrické energie.
U rodinného domu patří ke „kritické infrastruktuře“ nejčastěji tyto systémy:
- chlazení/mrazení potravin
- elektrické čerpadlo na vodu
- napájení/ovládání kotle
- internet
- alarm
- kamerový systém
- domácí datové úložiště (NAS)
- elektrické zámky dveří
- elektrické pohony vrat a brány
- tlaková kanalizace a další…
Ne nutně musíte využívat všechny zmíněné systémy a technologie. Udělejte si analýzu pro váš dům, co je právě vaše kritická infrastruktura.
Udělejte si test
Můžete si udělat test. Shoďte hlavní domovní jistič, zapněte stopky a 24 hodin jistič nenahazujte. Jistě sami objevíte spoustu nečekaných okolností a souvislostí. To je ale pouze delší výpadek proudu. Pokud si chcete dopřát přípravu na skutečný blackout, shoďte takto jistič alespoň na tři dny.
Baterie
Velkou část těchto systémů je vhodné a možné zálohovat bateriemi. Zvláště u IT technologií a systémů s malým proudovým odběrem jsou baterie dostačující. Zvažte, zda můžete pro tyto systémy zřídit vlastní rozvod s nižším napětím. Typicky systém 12 V nebo 24 V. Pokud svůj kamerový systém, internetový router, domácí NAS atd. připojíte přímo na odpovídající napětí (například 12 V), prodloužíte velmi významně dobu zálohy z baterie. Klasické UPS pracují většinou na principu, kdy ze sítě 230 V nabíjí svůj vnitřní 12 V akumulátor. V případě výpadku proudu mění vnitřních 12 V zpět na 230 V v zásuvce, kterou mají na sobě. Když do této 230 V zásuvky připojíte například router, dojde opět ke změně napětí (často právě na 12 V) a teprve tímto sníženým napětím je napájen router.
Záloha napájení tedy v tomto případě musí utáhnout měnič z 12 V na 230 V, dále zdroj routeru 230 V na 12 V a teprve pak samotný router. Připojením routeru na kontakty záložní baterie a vynecháním zdroje a měniče použitelnost zálohy velmi výrazně prodloužíte.
Elektrocentrála
Dlouhodobě (několik dní) nebudete schopni provozovat svoje domovní systémy z baterie. Nevyhnete se použití „elektrocentrály“. Nehledě na to, že elektrický generátor (ať už naftový, benzínový nebo plynový) je nutností hned od začátku pro technologie s vyššími nároky na odběr proudu. V domě to bude nejčastěji topení, ohřev vody, vaření, osvětlení (i LED osvětlení má nějakou spotřebu), různá čerpadla a motory.
Fosilní paliva
Máte-li možnost energeticky náročné procesy nahradit spalováním dřeva nebo plynu, udělejte to. Zde se bavíme především o případech, kdy taková možnost není.
V momentě, kdy máte elektrocentrálu a potřebujete k ní připojit spotřebiče v domě, narazíte na dva zásadní problémy:
- Prvním je, že elektrocentrála smrdí svým výfukem a chcete ji mít na zahradě (v případě bytu na balkoně/terase). Spotřebiče jsou ale uvnitř v domě/bytě.
- Druhým problémem je, že budete potřebovat napájet zařízení, která nejsou na stejném místě.
Ideálním řešením je tedy elektrocentrála provozovaná mimo vnitřní prostor domu a připojení spotřebičů bez nutnosti tahat prodlužovačky po celém domě. Bylo by praktické, kdyby existovala možnost, jak využít stávající elektrický rozvod v domě. Právě na tento typ připojení ale nejsou domy v ČR většinou projektované.
Přípojka
Situaci můžete vyřešit dodatečnou instalací přípojného bodu pro elektrocentrálu. V rámci projektu příprava na blackout toto řešení nabízíme. Vyvinuli jsme specializované elektrické zařízení právě pro tento účel. Ve spolupráci s elektrikářskými firmami napříč Českou republikou jsme schopni k zakoupenému zařízení nabídnout i odbornou montáž.
Instalací našeho zařízení získáte přípojný bod pro svou elektrocentrálu na místě, které vám vyhovuje. Typicky tedy mimo dům (zahrada) či byt (balkon). Zároveň využijete stávající elektrický rozvod ve svém domě. To je výhodné i z hlediska optimalizace volby napájených okruhů v domě. V domovním rozvaděči „shodíte“ všechny jističe a zapnete pouze některé. Podle toho, jaké okruhy budete chtít napájet. V případě dostatečně výkonné elektrocentrály můžete nechat vše zapnuto a provozovat dům tak, jako kdyby byl připojen na běžnou rozvodnou síť.
Klíčové vlastnosti zařízení
- Odolnost proti vodě (IP44, ochrana proti stříkající vodě). Na náš přípojný bod může pršet, sněžit, může na něm tát sníh, můžete ho omylem postříkat zahradní hadicí při zalévání.
- Bezpečné přepnutí. Zařízení je vybaveno přepínačem, který vylučuje, aby se proti sobě potkalo napětí dodávané elektrocentrálou a případné napětí z elektrické rozvodné sítě při obnovení dodávek proudu (konci blackoutu). Toto je naprosto zásadní bezpečnostní prvek. Různá kutilská řešení, kdy je pro napájení využita stávající zásuvka 400 V na domě přesně tuto ochranu nemají. Při obnovení napájení z distribuční sítě pak hrozí riziko zkratu, požáru atd.
- Signalizace stavu distribuční sítě. Na zařízení uvidíte, kdy jsou obnoveny dodávky proudu a tedy kdy můžete ze záložní elektrocentrály přepnout dům zpět na rozvodnou síť. Poznáte, jestli byly dodávky obnoveny ve všech třech fázích, nebo například jen v některých (a ve kterých). Tato indikace se může hodit i při běžném provozu, když dojde například jen k výpadku jedné či dvou fází.
- Ochranná krytka přívodky.
- Zajištění víka šroubem. Kryt zařízení umožňuje zajištění šroubem jako ochranu například před přepínáním dětmi hrajícími si na zahradě.
- Příznivá cena. Ačkoli se jedná o specializované zařízení vyvinuté za úzce specifickým účelem, podařilo se nám u něj zachovat přijatelně nízkou cenu.
Kontakt
Dotazy a objednávky vyřešíte telefonicky.
Objednávka a instalace
Technické parametry zařízení
- Určeno pro třífázovou soustavu
- Přívodka 16 A pětikolík
- Přepnutí max. 40 A (pro domy s hlavním jističem 40 A nebo nižším)
- Provoz při teplotách -25 až +40 °C
- Krytí IP44
- Rozměry (š/v/h) 130 x 224 x 110 mm
Co je blackout?
Blackout, česky bezproudí, je masivní výpadek dodávek elektrického proudu. Ne každý výpadek je ale zároveň blackout.
Platební prostředky
Krizové situace ukazují, že když zmizí důvěra v peníze ze formě „papírků“, začnou se jako platidlo používat předměty, které v sobě mají skutečnou hodnotu.
Jak přežít blackout?
Zvládnete blackout lépe v bytě nebo v domě? Ve městě nebo na vesnici? A na co se připravit?
Evakuační zavazadlo
Když potřebujete opustit svůj domov tak rychle, že není čas zabalit si…